Punkty asekuracyjne

Bezpieczeństwo na wysokości

W systemach asekuracyjnych najważniejszą rolę odgrywają tak zwane punkty asekuracyjne, nazywane również punktami kotwiczenia. Są to elementy najbardziej istotne dla prawidłowego działania całego systemu, który ma chronić serwisantów i alpinistów pracujących na dachach budynków przed upadkiem z wysokości.

Słupki asekuracyjne, jak inaczej też nazywane są punkty asekuracyjne stanowią element systemów stałej asekuracji, montowanych do struktury nośnej. Są to pojedyncze punkty kotwienia, do których zapina się pracownik.

Montuje się je bezpośrednio do:

 • dachu,
 • żelbetonu,
 • stropu,
 • ściany elewacji

Zabezpieczają one pracownika przed upadkiem z wysokości. Nie są to punkty obciążane ciężarami, ale punkty asekuracyjne, stosowane na wypadek upadku. Mają zapobiec dalszemu upadkowi pracownika z wysokości, co mogłoby w konsekwencji doprowadzić do utraty zdrowia, a często i życia.

Bezpieczna praca na dachu

Punkty asekuracyjne są alternatywą dla drogich systemów linowych. Wymagają jednak dużej wiedzy korzystającego, jak wpinać się w punkty asekuracyjne i jak je stosować przy pracy, dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa. Punkty kotwiczenia nie zabezpieczają najczęściej całego dachu, jako pełnej, kompleksowej strefy bezpiecznej. Istnieje ryzyko, że niektóre strefy dostępu będą wymagały pracy bez podpiętej liny. Jednak jest to zawsze kwestia zaprojektowania systemu asekuracyjnego oraz ograniczeń budżetowych ze strony inwestora, który zleca taki element zabezpieczenia dachu lub najwyższych kondygnacji budynku. Im więcej punktów asekuracyjnych, tym lepiej, ponieważ można stworzyć bezpieczną przestrzeń na dachu.

Rodzaje punktów asekuracyjnych

Istnieje kilka rodzajów punktów asekuracyjnych, wyróżnianych ze względu na rodzaj zastosowania oraz struktury, do której można je podłączyć:

 • pojedyncze punkty kotwiczenia z plakietką – mocowane bezpośrednio do blach podstawy, do struktury bocznej – najczęściej do blachodachówki lub do stropu żelbetonowego;
 • pojedyncze punkty kotwiczenia stosujące połączenie z plakietką, śrubą i blachą podstawy – stosowane przy montażu przez ocieplenie, do struktury nośnej, np. do blacho dachówki;
 • pojedyncze punkty kotwienia z połączeniem chemicznym do betonu – są to zwykłe płyty lub plakietki, które za pomocą śruby montuje się do konstrukcji nośnej.

Zastosowanie punktów w systemie asekuracji

Punkty asekuracyjne mają zabezpieczać pracowników, między innymi wówczas, gdy prowadzone są prace:

 • na wysokości,
 • na rusztowaniach,
 • nad obszarem roboczym,
 • na dachu płaskim,
 • na elewacji bocznej.

Odpowiedni dobór punktów asekuracyjnych

Wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba, można zastosować punkty kotwiczenia, a im będzie ich więcej, tym w większej liczbie miejsc pracownik pracujący na wysokości będzie mógł się podpiąć i zabezpieczyć się przed upadkiem. Bardzo ważne jest, aby nie ograniczać zanadto liczby punktów asekuracyjnych, w celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa pracownikom, za których inwestor jest odpowiedzialny.

Charakterystyka stosowanych punktów

Stosowane przez nas punkty asekuracyjne mają udźwig do 15 kN, zgodnie z istniejącymi normami. Utrzymują bez problemu siły występujące podczas upadku, które są skrajnie duże. Jeśli dojdzie do wypadku, a punkt asekuracyjny zabezpieczy pracownika przed tragedią, należy go wymienić na nowy. Poddany ogromnym siłom występującym w trakcie upadku z wysokości zużywa się i kolejnym razem może nie być w stanie utrzymać ciężaru serwisanta czy alpinisty pracujących na dachach i bocznych elewacjach.

Nasze rozwiązania

Systemy dachowe
Systemy podwieszone
Systemy ścienne

Zakres oferty

Projektowanie
Produkcja
Montaż

Wsparcie

Jesteś architektem / projektantem?
Odbierz gotowe bloki
systemów asekuracyjnych

ABSORBER SP. Z O.O.

ul. Igora Strawińskiego 17/4

51-129 WROCŁAW

NIP 8992855989

REGON 382300499

KRS 0000765998

 

+48 71 880 86 96

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.