Lina asekuracyjna

Niezawodne liny asekuracyjne

Jednym z podstawowych elementów systemu asekuracji przy pracach prowadzonych na wysokościach są linie asekuracyjne. Stanowią podstawowe wyposażenie pracowników, m.in. alpinistów przemysłowych i serwisantów.

Żadna z osób, która pracują na wysokości, na dachu czy elewacji bocznej budynku nie może się obyć bez zastosowania tego rodzaju zabezpieczeń chroniących przed upadkiem. Ważne jest, aby linia asekuracyjna spełniała określane prawem normy, ponieważ tylko taki system daje solidne podstawy dla zagwarantowania bezpieczeństwa pracownikowi.

Gdzie stosowane są liny asekuracyjne?

Najczęściej liny asekuracyjne znajdują zastosowanie w systemach linowych asekuracji, które zaliczane są do systemów poziomych. Można spotkać się z nimi na dachach płaskich lub dachach charakteryzujących się niedużym kątem nachylenia. Pracownik zabezpieczony odpowiednimi linami asekuracyjnymi jest chroniony przed groźnymi skutkami ewentualnego upadku z wysokości.
Doradzamy inwestorom zastosowanie solidnych, zgodnych z normami lin asekuracyjnych, bo to właśnie oni ostatecznie ponoszą pełną odpowiedzialność za ewentualne wypadki, jakie mogłyby się zdarzyć na wysokości i w których mogliby ucierpieć ich podwładni.

Jakie liny asekuracyjne są rekomendowane?

Nasza firma ma doświadczenie w stosowaniu systemów linowych asekuracji, w których wykorzystywane są liny asekuracyjne określonego typu. Naszym zdaniem najwyższej jakości liny powinny być wykonane z trwałej i wytrzymałej na uszkodzenia mechaniczne oraz na upływ czasu stali nierdzewnej. Alternatywą są tańsze liny aluminiowe, które jednak także powinny spełniać normy określone prawem międzynarodowe i normy polskie.

Rodzaje systemów linowych
Różne liny asekuracyjne mają zastosowanie w odmiennych systemach asekuracji pracowników wykonujących różne zadania na wysokościach. W systemach liniowej asekuracji podstawę stanowią liny zintegrowane z amortyzatorem, które umożliwiają ewentualną amortyzację wstrząsu, jaki wywołany może być upadkiem z wysokości pracownika przypiętego na linie.

Wyróżniamy kilka rodzajów systemów linowych asekuracji:

  • systemy linowe montowane bezpośrednio do podłoża (do stali lub betonu) lub systemy montowane poprzez podpory do podłoża,
  • ciągłe i przepinane linowe systemy asekuracji.
Niezależnie od tego, jakie podpory stosowane są w systemie linowej asekuracji, operator systemu wyposażony może być w linę asekuracyjną i będzie płynnie przechodzić przez wszystkie punkty przelotowe. Może być i tak, że przy każdej podporze pracownik będzie musiał przepinać linę lub przeprowadzać łącznik. Chcielibyśmy przy tym podkreślić, że w obu wersjach lina asekuracyjna – działająca w systemie ciągłym lub przepinanym, będzie zapewniała takie samo bezpieczeństwo. Jednak rekomendujemy ciągły system linowy asekuracji, jako taki, z którego korzysta się znacznie wygodniej. Komfort pracy pracownika na wysokości rośnie i jednocześnie skraca się czas wykonywania poszczególnych zadań.

Można też wykorzystywać poziome systemy linowe asekuracji w podwieszeniu. Polega to na tym, że linki biegną nad głową pracowników: serwisantów i alpinistów oraz chronią przed upadkiem z wysokości, gdy oni pracują, naprawiają czy dokonują przeglądów okresowych urządzeń.

Liny asekuracyjne muszą biegnąć w stalowych prowadnicach. Aby spełniały swoją funkcję, konieczne jest odpowiednie ich napięcie poprzez prawidłowy montaż, który mogą przeprowadzić nasi pracownicy. Rekomendujemy właśnie takie rozwiązanie, zwłaszcza że jesteśmy ekspertami w różnych systemach asekuracyjnych, w ich produkcji, montażu i prowadzeniu szkoleń z zakresu obsługi takich rozwiązań. System linowy asekuracji musi mieć odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi przelotami, zgodnie z naszymi wytycznymi i wskazówkami producenta.

Nasze rozwiązania

Systemy dachowe
Systemy podwieszone
Systemy ścienne

Zakres oferty

Projektowanie
Produkcja
Montaż

Wsparcie

Jesteś architektem / projektantem?
Odbierz gotowe bloki
systemów asekuracyjnych

ABSORBER SP. Z O.O.

ul. Igora Strawińskiego 17/4

51-129 WROCŁAW

NIP 8992855989

REGON 382300499

KRS 0000765998

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.