PRACA NA DACHU ZABEZPIECZENIA

Obecnie problem praca na dachu zabezpieczenia jej oraz osób podczas wykonywania prac na wysokości jest powszechny. Zarówno jeśli chodzi o wymiar formalny jak i praktyczny. Wielu inwestorów mierzy się z nim na co dzień, próbując sprostać normom europejskim szukają  rozwiązań nie tylko sprawdzonych, ale również dostępnych cenowo.

Pierwszym aspektem podczas planowana systemów ochrony przed upadkiem z wysokości jest określenie czy dany problem wymaga zastosowania tymczasowych  czy systemów montowanych na stałe.

STAŁY SYSTEM ASEKURACJI

Montowany jest na danym obiekcie jak sama na nazwa wskazuje na stałe.  W zależności od poszycia i rodzaju dachu czy podłoża nośnego stosuje się różnej specyfiki specjalistyczne techniki mocowania w celu zapewnienia zgodności z normą EN795 oraz gwarancji bezpieczeństwa użytkowania systemu. Każdy problem, z którym wiąże się praca na dachu zabezpieczenia, należy rozpatrywać indywidualnie i dostosowywać rozwiązania zgodnie możliwościami technicznymi montowanych urządzeń. Istnieje wiele rodzajów systemów asekuracyjnych, które zainstalowane znacznie ograniczają ryzyko wystąpienia upadku z dachu lub wysokości.

PUNKTY KOTWICZENIA, SŁUPKI ASEKURACYJNE, KOTWY ZACZEPOWE, PLAKIETKI

Niezalenie od nazwy rozumiemy tutaj pojedynczy punkt zamocowany na stałe umożliwiający podpięcie się osoby za pomocą środków ochrony indywidualnej. Następuję to poprzez połączenie liny roboczej zakończonej karabinkiem oraz plakietki, zaczepu, kolucha punktu asekuracyjnego. Osoba przypięta do systemu jest chroniona prze upadkiem z dachu i nie jest zagrożona upadkiem w odległości  od punktu zaczepienia ustalonej przez producenta. W przypadku kotew AS-SERIES firmy Absorber odległość ta wynosi 8 m. Rozwiązania te są zgodne z normą EN795 jako pojedyncze punkty kotwiczenia  i stanowią system asekuracyjny. Należy pamiętać, że tych punktów nie można obciążać  i wykorzystywać np. do opuszczenia się w celu dostępu do elewacji.

SYSTEMY LINOWE, ASEKURACJA LINOWA, SYSTEMY LINOWE ASEKURACJI

Jeden z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych systemów zabezpieczenia dachu przed ryzykiem upadki z dachu. Jest znacznie tańszy niż montaż balustrad ochronnych, a przy tym gwarantuje łatwość poruszania się oraz pełne bezpieczeństwo osób z nim połączonych. Linowy system asekuracji to zestaw urządzeń połączonych w cały system, w którym stalowa lina przymocowana jest to pojedynczych punktów kotwiących i umożliwia bezpieczne przemieszczanie w zakresie jej długości. Najczęściej montuje się poziome systemy linowe do zabezpieczenia dachów, systemy pionowe do asekuracji na drabinie, a podwieszane systemy linowe do zabezpieczenia pracy nad obszarem roboczym np. w przypadku upadki z cysterny.

SYSTEMY SZYNOWE, ASEKURACJA SZYNOWA, SZYNOWY SYSTEM ASEKURACJI

Jeden z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych systemów dla praca na dachu zabezpieczenia przed ryzykiem upadku z wysokości. Jest znacznie tańszy niż montaż balustrad ochronnych, a przy tym gwarantuje łatwość poruszania się oraz pełne bezpieczeństwo osób z nim połączonych. Linowy system asekuracji to zestaw urządzeń połączonych w cały system, w którym stalowa lina przymocowana jest to pojedynczych punktów kotwiących i umożliwia bezpieczne przemieszczanie w zakresie jej długości. Najczęściej montuje się poziome systemy linowe do zabezpieczenia dachów, systemy pionowe do asekuracji na drabinie, a podwieszane systemy linowe do zabezpieczenia pracy nad obszarem roboczym np. w przypadku upadki z cysterny.

BARIERKI, BALUSTRADY OCHRONNE, SYSTEM OCHRONY ZBIOROWEJ

Jest to optymalne i najlepsze rozwiązania, którego zastosowanie powoduje w rozumienia prawa wykluczenie pracy na wysokości w miejscu, w którym barierki stanowią system ochrony przed upadkiem. U podstaw rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje barierek ochronnych: wolnostojące lub zamocowane. Barierki wolnostojące montowane są bez ingerencji z poszycie dachu. Są obciążane wolnym balastem, który gwarantuje kotwienie  systemu balustrad na stałe. Drugi rodzaj barierek montuje się bezpośrednio na dachu lub po attyki budynku na stałe. Barierki ochronne wykonane są najczęściej z aluminium lub rzadziej ze stali czarnej. Ich zamontowanie zapewnia cały dach jako strefę bezpieczną.

KONSTRUKCJE INDYWIDUALNE, PROJEKTY SPECJALNE, URZĄDZENIA SPECJALISTYCZNE

Jak już wcześniej pisaliśmy, każdy problem wymaga skrupulatnego i unikatowego podejścia do niego. Na takie sytuacje przygotowuje się rozwiązania na miarę potrzeb. Buduje się konstrukcje stalowe np. do zapewnienia bezpieczeństwo pracy nad cysternami. W zależności o specyfiki projektuje się specjalnego rodzaju wysięgniki asekuracyjne czy dostępowe lub suwnice asekuracyjne, czyli konstrukcje przenośne lub montowane na stałe by ograniczyć ryzyko upadku z wysokości. 

ŚOI, ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ, ODZIEŻ I WYPOSAŻENIE OCHRONNE

   Każdy rodzaj stałego systemu asekuracyjnego jak i systemów tymczasowych, aby działały skutecznie i efektywnie wymagają stosowania wyposażenia osobistego, przeznaczonego do ochrony przed upadkiem oraz wiedzę  z zakresu BHP. Na ŚOI jest to skrót od nazwy właściwej środki ochrony indywidualnej. Jest to asortyment, z którego korzystanie ma ograniczyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznego dla życia zdarzenia losowego. Człowiek wykonujący swoją pracę w każdym praktycznie środowisku jest narażony na utratę zdrowią lub życia podczas realizacji zadań służbowych. ŚOIzarówno szelki i uprzęże łączone z liną roboczą oraz punktami zaczepowymi, poprzez odpowiednie obuwie aż do ochrony głowy przy wykorzystaniu okularów, kasków czy nauszników. Wachlarz oferowanych rozwiązań jest bardzo szeroki i z pewnością umożliwia zabezpieczenie większości sytuacji, które mają miejsce w praktyce.

SYSTEMY ASEKURACYJNE TYMCZASOWE, ASEKURACJA TYMCZASOWA, ZABEZPIECZENIA PRACOWNIKÓW NA BUDOWIE

 Czyli systemy zabezpieczające przed upadkiem z wysokości, które mocuje się na czas prac np. podczas prac budowlanych i wznoszenia budynków. Praca na dachu zabezpieczenia tymczasowe mocuje się okresowo do konstrukcji nośnej na budowie. Najczęściej wykorzystuje się mocowanie na stropy żelbetowe, beton, ściany nośne, zbrojenie. Możemy tworzyć w ten sposób pojedyncze punkty kotwiczenia jak i całe systemu linowe gwarantujące pełne bezpieczeństwo pracy osób połączonych do systemy asekuracyjnego. Bardzo popularne są również sitaki bezpieczeństwa, podesty, czy barierki tymczasowe.

ABSORBER SP. Z O.O.

ul. Igora Strawińskiego 17/4

51-129 WROCŁAW

NIP 8992855989

REGON 382300499

KRS 0000765998

 

+48 519 659 845

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.