image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml

Zabezpieczenia pracowników podczas wznoszenia budynków

Zabezpieczenia pracowników

Każdy jest świadom że budownictwo to jeden z najbardziej niebezpiecznych sektorów gospodarki. Zgodnie ze statystykami GUS za 2018 r. branża budowlana zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w ilości największej liczby wypadków śmiertelnych. Najczęstszym powodem śmierci w tym przypadku jest upadek z wysokości. Pracownicy budowlani są stale narażeni na przeróżne zagrożenia ? od wystającego gwoździa po wspomniany wcześniej upadek z wysokości.Brak odpowiedniego zabezpieczenia może skutkować nie tylko poważnymi kosztami po stronie pracodawcy, ale przede wszystkim zagrożeniem ludzkiego życia i zdrowia. W przypadku wystającego gwoździa wystarczy odpowiednie, specjalistyczne obuwie, natomiast co możemy użyć w przypadku świeżo wznoszonego budynku? Poniżej przedstawimy mniej i bardziej popularne opcje zabezpiecznia pracowników.

1. Tymczasowy system kotwiący

System ten jest przeznaczany do zabezpieczania pracowników na wysokości, szczególnie podczas prac żelbetowych i prac szalunkowych. Słupki kotwiczące mogą być używane jako część roboczego systemu linowego ? rozmieszczamy słupki i mocujemy do nich taśmę kotwiczącą dzięki czemu pracownicy są asekurowani i mają dużą swobodę ruchów. Można słupków  użyć również jako punkt kotwiczący ? bezpośrednio się przyczepiać do słupka. By zachować jak najwięcej bezpieczeństwa słupki zostały zaprojektowane w ten sposób by można było podnieść system powyżej poziomu roboczego ? dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo w razie upadku.
System składa się ze słupka o wysokości 2m i mocowany jest w kasetce plastikowej umieszczonej w betonie 15 cm. System ten zdobywa w Polsce coraz większą popularność co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa. Jest to system wielokrotnego użytku, gdy zakończymy pracę w danym miejscu demontujemy słupek, zostawiamy plastikową kasetkę i mocujemy w innym, potrzebnym miejscu.

2. Punkty zaczepowe 

Punkty zaczepowe przeznaczane są do zabezpieczania prac wysokościowych w konstrukcjach betonowych. Podczas wznoszenia budynków, prac w stanie surowym jest często wiele miejsc z których można upaść. Taki system zabezpiecza pracownika zapewniając mu odpowiedni komfort pracy. Punkt zaczepowy można w szybki i prosty sposób zakotwić do betonu (minimum 25 Kn/m3). Punkty mocowane są ponad głową, możemy do nich bezpośrednio używać ŚOI, bądź systemu linowego stworzonego z dwóch lub więcej punktów. Urządzenie jest trwałe(wysokiej jakości stal nierdzewna), wielokrotnego użytku i może służyć latami na różnych inwestycjach.

3. Tymczasowe systemy ochrony zbiorowej

W tej kategorii możemy wyróżnić 2 najbardziej powszechne zabezpieczenia pracowników ? siatki bezpieczeństwa i barierki tymczasowe. Siatki bezpieczeństwa przed wszystkim są tańsze od barierek, dodatkowo jest to opcja prostsza w transporcie. Siatki są na tyle mocne że bez problemu mogą powstrzymać ludzi przed upadkiem z wysokości. Czasami używa się ich do rozwieszania wokół dachu w celu nie tylko zabezpieczenia ludzi, ale też zabezpieczenia sprzętu i narzędzi ? siatka bardzo dobrze je wyłapuje, zwiększając również bezpieczeństwo osób będących na dole. Barierki z kolei są bardziej tradycyjnym podejściem, są zdecydowanie prostsze w montażu, i mają dłuższą żywotność od siatek.

4. Sprzęt indywidualny

Środki Ochrony Indywidualnej (ŚOI) to podstawa każdego systemu asekuracji. System asekuracji to jedno, natomiast by odpowiednio działał potrzebny jest odpowiedni sprzęt osobisty. Bez doboru sprzętu jak szelki czy urządzenie samohamowne system asekuracji może nie działać poprawnie. Dlatego warto pochylić się nad tym aspektem i zwrócić uwagę czy szelki przeszły przegląd, czy urządzenie samohamowne ma odpowiednią długość itp.

5. Szkolenia i świadomość

Powyżej mamy przykłady wybieranych zabezpieczeń pozwalających ochronić życie i zdrowie człowieka. Jednak nic tak nie zabezpiecza ludzi jak dobre wyszkolenie i świadomość tego jakie niebezpieczeństwa nam grożą. Dlatego też zgodnie z prawem pracownicy muszą co określony czas powtarzać szkolenia BHP.  Wiele firm jest tego świadomych dlatego cyklicznie organizują szkolenia z pracy na wysokości dzięki czemu liczba wypadków na budowie spada. Jest więc wiele możliwości zabezpieczenia pracowników, kwestia tylko odpowiedniego doboru i przestrzegania zasad bezpieczeństwa.