image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml

SYSTEMY ASEKURACYJNE

Dostarczamy i montujemy systemy ochrony przed upadkiem z wysokości.

  • MONTAŻ SYSTEMÓW ASEKURACJI

    Mimo, iż może nam się wydawać że systemy asekuracji stałej montuję się dość prosto i łatwo to w rzeczywistości wykonując instalację takich urządzeń należy zwrócić uwagę na wiele aspektów mających wpływ na finalny wygląd, właściwości oraz skuteczność w działaniu danego rozwiązania. Należy przyjąć pewną elastyczną granicę w doborze rozwiązań mając na uwadze, że asekuracja przed upadkiem z wysokości ma służyć człowiekowi, nie tylko zwiększać bezpieczeństwo pracy wykonywanych na wysokości, ale także usprawniać i przyspieszać w realizacji prac z zakresu zagrożonych upadkiem. Profesjonalny montaż odbywa się już na etapie planowania, gdzie niweluję się ewentualne ryzyko wystąpienia zdarzenia upadku i dobiera się z sposób tak optymalizowany, że zarówno zabezpiecza i jak wspiera prace wykonywaną na wysokości.Montaż naszych rozwiązań z zakresu ochrony przed upadkiem z wysokości realizowany jest przed instalatorów z wieloletnim doświadczeniem i posiadających certyfikację uprawniającą do montażu systemów Absorber.

    MONTAŻ SYSTEMÓW ASEKURACJI

    Montaż systemów asekuracji przed upadkiem z wysokości odbywa się głownie na dach oraz elewacji, ale również na placach budowy w czasie wznoszenia konstrukcji czy nad obszarem nad którym wykonywana jest praca. Montaż powinien odbywać się poprzez wyszkolonych i przygotowanych formalnie osób, które muszą posiadać odpowiednie zaświadczenia lekarskie, odbyte szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jak i szkolenie alpinistyczne z wykorzystaniem dostępu technikami linowymi.

    PRAWIDŁOWY MONTAŻ SYSTEMU ASEKURACJI

    Proces montażowy należy rozłożyć na poszczególne etapy w celu optymalizacji całego procesu: wiedza, doświadczenie, odpowiednie rozwiązania, podejście projektowe, zgodność z normą, precyzyjne planowanie, znajomość techniki montażu, analiza projektowa, montaż z zachowaniem reguł bezpieczeństwa.

    Jedną z wielu kwestii, które nie są oczywiste w zakresie montażu asekurantów jest sytuacja, w której montaż płyty podstawy słupka asekuracyjnego odbywa się w taki sposób, że zostaje ona zamontowana bezpośrednio do powierzchni nośnej, a następnie przykrytą warstwą ocieplenia lub izolacji.

    Mimo, iż odpowiedź wydaje się oczywista i prosta tak w rzeczywistości normy EN795 nie jest. Mimo, iż stałe komponenty systemów asekuracji zostały testowane zgodnie z normą, nie znaczy, że możemy je montować do każdej powierzchni w dowolny sposób. Otóż nie można stwierdzić, że rozwiązanie takie powoduje, iż system nie ochroni przed upadkiem z wysokości jego użytkownika. Natomiast ogólnie przyjętym wymogiem praktycznie wykorzystywanym jest porównanie tej samej gamy produktów i ich analiza wg. określonych standardów prawnych oraz wymogów budowlanych. Zatem jednoznacznie należy przytoczyć, iż norma EN795 uznaje, za nieprawidłowe montowanie słupków asekuracyjnych pod powierzchnią ocieplenia, w związki z czym tak system nie może być uznany na zgodny z normą europejską. Wieje instalacji odbywa się jednak w takich sposób, że słupek i jego podstawa zanika pod warstwy wierzchnie, należy pamiętać przy użytkowaniu takiego systemu i ten nadal spełnia swoją rolę i lepszym jest praca na takim systemie niż brak asekuracji, które stanowi realne zagrożenie dla życia lub zdrowia osób pracujących na wysokości.

    Norma EN 795:2012 jasno określa, że podstawa słupka z liną powinna montowana być ponad ociepleniem, a dopiero następnie izolowana i uszczelniana.  Warto wspomnieć w tym miejscu, że wodoszczelność to osobny rozdział techniczny w obszarze systemów asekuracji, która realnie wpływa na końcowy efekt montażu i użytkowania systemu asekuracji.

    MONTAŻ PUNKTÓW KOTWICZENIA

    Dla inwestora najważniejszą rzeczą podczas wyboru i montażu powinna być zgodność systemu z normą oraz wybór doświadczonego instalatora, który dostarczy po montaży komplet dokumentów oraz dokumentację wykonawczą. Niewskazane jest montowanie systemów asekuracji przez firmy niewyspecjalizowane, nieposiadające odpowiedniego przeszkolenia i wiedzy z zakresu jak zabezpieczać pracę na wysokości. System ma na celu ratowanie i ochrona życia, zatem instalator bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za właściwe działanie takiego systemu. Nie można montować systemów niezgodnie z instrukcją montażu lub stosując dobrowolne techniki montażu i mocować, które nie zostały przetestowane lub które testy zakończyły negatywnie. Brak rekomendacji dla montażu słupka asekuracyjnego pod ocieplenie jest z zasady to uzasadnienie i warto wskazać zagrożenia jakie się wiążą z montażem systemów asekuracji czy słupków asekuracyjnych w taki właśnie sposób.

    Połączenie bezpośrednie blachy podstawy słupka asekuracyjnego z konstrukcją dachu, blachą, płytą warstwową powoduje powstanie mostka termicznego. W tym układzie jeden materiał, ma większy współczynnik przewodzenia ciepła niż drugi, z którym jest połączony. W takiej sytuacji delta temperatur w budynku oraz na zewnątrz na różnych warstwach materiały powoduje powstanie tzw. mostka oraz nasila się proces utraty ciepła. Cały ten proces może mieć wpływ na powstawanie miejsc w, których zbierać będzie się wilgoć oraz może pojawiać się grzyb. Dodatkowo uciekanie ciepła z budynku prowadzi do zwiększonych kosztów nakładanych na ocieplenie. Zatem warto zwrócić na to uwagę, aby zoptymalizować proces montażu. Zjawisko to jest dość popularne i sprawia problemy zarówno projektantom jak i montażystom systemu asekuracji. Kolejnym zagrożeniem montaży słupków asekuracyjnych oraz liny asekuracyjnej niezgodnie z normą jest poziom umiejscowienia przelotki oraz wysokość słupka, które mogą okazać się  za niskie po zamontowaniu warstwy izolacyjnej i ocieplenia. A z kolei to może prowadzić to sytuacji, w której, mimo, iż system jest zamontowany to nie jest widoczny na pracowników co prowadzi to tego, że nie będzie użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Tutaj pojawia się kolejny aspekt dotyczący znakowania systemów asekuracji oraz punktów kotwiczenia czy słupków asekuracyjnych- temat jest poruszony w naszym blogu. Kolejną konsekwencją jest spadek liny na dach, która może w ciepłe dni wtopić się np w papę lub przecierać poszczególne warstwy hydroizolacji. Przy takim mocowaniu także bardzo trudno ustalić poprawność kotwienia podstawy słupka do konstrukcji nośnej, dla samej grupy serwisowej, może to powodować niemożność przeprowadzeniu przeglądu, gdyż serwisant nie weźmie odpowiedzialności za łączenie, którego nie może inwentaryzować. Aby to zrobić musiałby usunąć całą warstwę ocieplenia co wygeneruje duże koszty. Także w przypadku przypadkowego kopnięcia, nadepnięcia na linę lub ogólnie pracy na systemie asekuracji z związku z jego elastycznością bardzo łatwo może dojść do naderwania warstwy izolacji i przerwania ciągłości uszczelnienia. Należy zwrócić uwagę iż w przypadku montażu asekurantów zgodnie z normą kotwy i szpilki są sztywno zamocowane i nie pracują nawet w przypadku działania na nie siły. Z tych wszystkich powodów należy zwracać uwagę by asekuranty były mocowany prawidłowo.

SZUKASZ PRODUKTU LUB ROZWIĄZANIA?