ZABEZPIECZENIE DRABINY

Zabezpieczenie drabiny w ciągach komunikacyjnych staje się coraz ważniejszym aspektem  w wytycznych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przed upadkiem. Drabiny to najpopularniejsze rozwiązanie wybierane przez inwestorów dla dostępu na dachy, platformy, silosy czy konstrukcje wysokościowe. Należy zauważyć, że praca oraz poruszanie przy wykorzystaniu drabiny zagrożone jest wysokim ryzykiem upadku, a w konsekwencji śmierci. Dlatego zaleca się szczególną ostrożność, jeśli to możliwe montowanie oraz wykorzystywanie systemów asekuracyjnych zabezpieczających przed upadkiem z drabiny. Asekuracja drabiny w obecnych czasach to podstawa właściwie już w każdej branży od budynków magazynowych, przez kominy, aż po budownictwo mieszkalne. Poznaj nowoczesne rozwiązania AS-SERIES, które gwarantują pełne bezpieczeństwo podczas prac wykonywanych zarówno na wysokości jak i na drabinach.

Jak zabezpieczyć drabinę przed upadkiem?

Podstawowym rozwiązaniem zabezpieczającym drabiny przed upadkiem są stałe systemy asekuracyjne. Montowane są bezpośrednio do drabiny i zapewniają bezpieczne poruszanie się w ciągach pionowych.  Wyróżniamy kilka rozwiązań, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo dla użytkownika drabiny:

Pionowy system asekuracji

linowe AS-LINE-VERTICAL

System asekuracyjny AS-LINE-VERTICAL  to urządzenia kotwiczące TYPU D pozwalające na bezpieczne poruszanie się w ciągach pionowych,  głównie wykorzystywany jest przy drabinach. System składa się ze stalowej liny mocowanej do drabiny na stałe oraz wózka jezdnego pozwalającego na swobodne poruszanie się i zabezpieczające przed upadkiem. System jest tak skonfigurowany, że pozwala na montaż do dowolnego rodzaju drabiny, zarówno w jej centralnym położeniu na szczeblach jak i z boku lub na konstrukcji wsporczej. System posiada certyfikację CE i jest bardzo łatwy w użytkowaniu.

Szynowy system asekuracji

drabiny AS-RAIL-VERTICAL 

Rozwiązanie AS-RAIL-VERTICAL  to urządzenie kotwiczące TYPU C pozwalające bezpiecznie poruszać się w ciągach pionowych,  a przede wszystkim przy wykorzystaniu drabinach. Głównymi elementami są szyna  aluminiowa mocowana do drabiny na stałe oraz wózek jezdny pozwalającego na swobodne poruszanie się i zabezpieczający przed efektem upadku z wysokości. System jest zaprojektowany, że pozwala na montaż do każdego modelu drabin,  tak jak w jej środkowym położeniu na szczeblach jak i obok lub na konstrukcji dodatkowej. System posiada certyfikację CE i wymagane atesty.

Stały pionowy system

Szynodrabina FABA

To zaawansowane i zarówno proste urządzenie, które pełni rolę drabiny wraz z systemem asekuracyjnym. Szynodrabina FABA  to urządzenie kotwiczące TYPU C pozwalające bezpiecznie poruszać się w ciągach pionowych. System bazuje na stalowej lub aluminiowej prowadnicy czyli szyny, która stanowi konstrukcję wsporczą dla szczebli drabiny- jest produkcyjne rozwiązanie drabiny i systemu asekuracyjnego w jednym. Wykorzystuje się to jej produkcji profil typ C, którego specjalne przygotowane otwory umożliwiają umieszczenie szczebli. Szynodrabina jest zgodną z normą EN795, EN 353 oraz posiada certyfikację CE.

Zasady pracy na drabinie

Wiedza oraz stosowanie przepisów i głównych zasad bezpieczeństwa może znacznie obniżyć ryzyko upadku z drabiny:

  1. Zawsze sprawdzaj stan drabiny przed wejściem na nią. Stan techniczny drabiny to jeden z najczęściej pojawiających się przyczyn kontuzji będącej wynikiem zdarzenia związanego z użytkowaniem drabin.
  2. Nie wchodź po drabiny po spożyciu alkoholu.
  3. Wchodząc po drabinie zachowaj skupienie i nie spiesz.
  4. Podczas wspinaczki pamiętaj, żeby zawsze mieć minimum trzy miejsca podparcia.
  5. Korzystaj ze środków ochrony indywidualnej oraz systemów zabezpieczających przed upadkiem z wysokości.
  6. Nie dźwigaj rzeczy podczas wspinaczki po drabinie.
  7. Pracując na wysokości pamiętaj, aby robić to w minimum dwie osoby.
  8. Usuń rzeczy znajdujące się w pobliżu drabiny.

ABSORBER SP. Z O.O.

ul. Igora Strawińskiego 17/4

51-129 WROCŁAW

NIP 8992855989

REGON 382300499

KRS 0000765998

 

+48 71 880 86 96

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.