image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml

MONTAŻ DRABIN EWAKUACYJNYCH

Dostarczamy drabiny dla każdej branży od przemysły, górnictwo po magazynowanie.

  • MONTAŻ DRABIN EWAKUACYJNYCH

    Drabiny mocowane są do budynków na stałe przez co powinno się przewidzieć ich miejsce montażu już na etapie wykonywania projektu. Jest to niezwykle istotne z uwagi na fakt dokładnego obliczenia obciążeń elementów budynku drabinami. Montaż drabin jest niezwykle ważny ze względu na to, że to właśnie one umożliwiają bezpieczne dostanie się na dach osobom do tego uprawnionym. W większości przypadków wykorzystywane są do swobodnego i bezpiecznego wejścia na dach w celu chociażby wykonywania prac konserwacyjnych czy kontrolnych urządzeń technicznych znajdujących się na jego powierzchni. Mogą one posłużyć również jako element ewakuacyjny w sytuacji wystąpienia zagrożenia, który pozwoli użytkownikom obiektów bezpiecznie opuścić miejsce zagrażające ich zdrowiu bądź życiu. Gdy dokonamy montażu drabiny staje się ona integralną częścią budynku, dlatego tak ważne jest wykonanie wszystkich obliczeń, które pozwolą przewidzieć jej dopuszczalne obciążenia. Drugą istotną sprawą jest to, że należy sprawdzić czy zamontowana drabina nie wpłynie negatywnie na elewację budynku czy też nie pogorszy jego bilansu energetycznego. nia budynku do użytku.

    Montaż drabiny ewakuacyjnej

    W teorii drabiny można zamontować na stałe w każdym momencie wznoszenia obiektu, a nawet tuż przed oddaniem budynku do użytku, lecz może się to wiązać z szeregiem różnych problemów, które jak wiadomo nie są pożądane przez nikogo z nas. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie drabin już na etapie projektowym, dzięki czemu dostawcy przygotują zaprojektowaną konstrukcję w jak najlepszy sposób oraz zoptymalizują sposób jej montażu do maksimum. Pozwoli to na uniknięcie wielu niepotrzebnych problemów jak i nerwów podczas zdawania. W zależności czy mocujemy drabiny już podczas wznoszenia budynku czy też na użytkowanym obiekcie etap przeprowadzenia montażu jest do siebie zbliżony. Należy jednak pamiętać, że podczas mocowania drabin już na użytkowanym obiekcie mogą wystąpić nieprzewidziane problemy.

    Zaplanowanie montażu

    Podstawowe mocowanie drabin powinno zostać odpowiednio dobrane przez uprawnione do tego osoby. Dokonują tego przeszkolone osoby już na etapie wczesnych prac wykończeniowych. Gdy konstrukcja budynku oraz warstwy nośne przegród zewnętrznych są już odpowiednio przygotowane monterzy mogą swobodnie podjąć prace montażu uchwytów kotwiczących. Ich wybór powinien być maksymalnie przemyślany, bo to właśnie one będą odpowiadać za stabilność całej konstrukcji przymocowanej drabiny, a co się z tym wiąże ? bezpieczeństwo użytkowników. Uchwyty kotwiczące muszą być dobrane w sposób indywidualny, ponieważ każda z ścian budynku oraz jego otoczenie mogą się od siebie znacznie różnić. Uchwyty odpowiedzialne będą za odpowiednie przytrzymanie drabin, a więc muszą sobie poradzić zarówno z ciężarem drabiny jak i obciążeniem wywołanym podczas użytkowania.

    Istnieje wiele rozwiązań materiałowych, z których wykonywane są uchwyty kotwiczące. Jednym z nich są uchwyty stalowe, które należą do najpopularniejszych. Wykorzystywane są podczas montażu na ścianach murowanych oraz betonowych, przy czym ich montaż wykonuje się do konstrukcji stalowych czy też słupów żelbetowych. Uchwyty stalowe mogą być stałe jak i regulowane. Można również wybrać czy mają one być ze wspornikiem czy też nie. Innym rodzajem są uchwyty chemiczne, które w przeciwieństwie do stalowych mogą być wykorzystywane w wymagających obiektach. Ich zastosowanie świetnie się sprawdzi w przypadku starych budynków, które wznoszone były z cegły, ponieważ unikniemy tutaj wiercenia dużej ilości otworów, co mogłoby naruszyć konstrukcję ścian.

    Kolejnym, lecz równie ważnym elementem pod względem doboru uchwytów kotwiczących jest ich długość. Zależy ona przede wszystkim od grubości ściany (bierzemy pod uwagę wszystkie warstwy łącznie z izolacją) wraz elewacją. Należy również pamiętać aby doliczyć 15 cm do grubości ściany, ponieważ jest to minimalna odległość montażu drabiny od ściany. Dlatego warto wybrać uchwyty kotwiczące z regulacją, dzięki niej będziemy mieli pewność, że dotrzymamy zasad związanych z minimalną odległością drabiny od ściany.

    Montaż uchwytów kotwiczących i osadzenie drabiny

    Jeśli rodzaj uchwytów kotwiczących oraz ich długość zostały już odpowiednio dobrane przystępujemy do ich osadzenia w ścianie. Należy wywiercić otwory w odpowiednich odstępach, które są uzależnione od wielkości uchwytu jak i jego rodzaju. Bierzemy również pod uwagę długość drabiny, ponieważ od niej także będzie zależało obciążenie, które jest bardzo istotne podczas wyboru formy montażu drabin. Jeśli występują dość duże obciążenia bądź odstępy pomiędzy otworami muszą być większe niż zalecane należy zastosować specjalne uchwyty wyposażone w płyty wspornikowe. Dzięki nim będziemy mieć pewność, że drabiny będą spełniać maksymalnie swoje funkcję oraz będą w 100 % bezpieczne.

    Montaż właściwy drabin

    Po odpowiednim osadzeniu uchwytów kotwiczących i sprawdzeniu ich montażu możemy przystąpić do zamocowania drabin. Jednak przed tym etapem musi zostać wykonane ocieplenie ścian, na których zostały już osadzone uchwyty. Czasem również położenie materiałów elewacyjnych czy też tynku poprzedza montaż drabin. Jeśli wszystkie powyższe etapy zostaną wykonane, monterzy mogą przystąpić do wykonywania swoich prac. Montaż drabin rozpoczyna się od góry do dołu. Jest to dość istotnie, ponieważ najwyższy stopień drabiny powinien licować z powierzchnią dachu. Jeśli na dachu występuje attyka to właśnie pierwszy etap prac wykonywany jest w tym miejscu. Instalowane jest bezpieczne przejście nad nią. Następnie wykonujemy zejście po stronie dachu. Montujemy wszystkie elementy czyli szczeble, pałąki zabezpieczające oraz kosz ochronny. Ostatnim etapem jest zamocowanie dodatkowych akcesoriów dobranych indywidualnie do potrzeb użytkownika. Należą do nich podesty czy też poręcze, które zwiększają bezpieczeństwo podczas użytkowania.

    Jeśli zostały wykonane wszystkie powyższe etapy montażu drabiny sprawdzamy ponownie wszystkie mocowania. Gdy wszystko się zgadza osoba odpowiedzialna za montaż zatwierdza zamontowanie drabin i potwierdza ich bezpieczne użytkowanie. Tak przygotowane drabiny czekają już tylko na odbiór budynku.

SZUKASZ PRODUKTU LUB ROZWIĄZANIA?