SŁUPKI KOTWICZĄCE

AS-FLAT

PUNKTY KOTWICZENIA – WARTO WIEDZIEĆ

  • Prosty i szybki montaż
  • Łatwy do uszczelnienia
  • Prosta konstrukcja
  • Możliwość kotwienia do wielu rodzajów struktur nośnych
  • Ekonomiczne rozwiązanie
  • Zabezpiecza nawet 3 użytkowników
  • Możliwość montażu zarówno na dachu, jak i na ścianie lub attyce
  • Zgodny z normą EN795 i CEN/TS 16415

Systemy punktów kotwiczących z serii AS-FLAT proste, ekonomiczne, a przede wszystkim skuteczne i bezpiecznie rozwiązania zabepieczające przed upadkiem z wysokości. Pojedyńcze punkty asekuracyjne stanowią stały system asekuracji, który na stałe zamontowany jest do konstrukcji nośnej np.: przy krawędzi dachu lub na ścianie. Użytkownik systemu przy wykorzystaniu środków ochrony indywidualnej zapina się do danego punktu poprzez przepięcie karabinku od szelek asekuracyjnych. Zgdonie z normą EN795 zainstalowany punkt kotwieczenia musi wytrzymać obciążenie minimalne 10 kN siły wyrywającej kierunkowej. Wyróżniamy aż sześć rodzajów tzw. klas urządzeń kotwiczących, których zadaniem jest zapobieganie upadkowi lub ograniczenia konsekwencji upadku.

ZASTOSOWANIE PUNKTÓW KOTWICZENIA

Dla zabezpieczania pracowników pracujących na dużych wysokościach, na bocznych elewacjach czy też na dachach płaskich, stosuje się różne systemy asekuracyjne. Są między innymi dosyć drogie w wykonaniu systemy linowe, ale można je zastąpić tańszymi zabezpieczeniami przed upadkiem z wysokości w postaci punktów kotwiczenia. Sprawdź, czym one są i jak je wykorzystujemy w praktyce przy tworzeniu maksymalnie bezpiecznych, ?zielonych? stref na szczytach różnych budynków.

PUNKTY KOTWICZENIA – SPECYFIKACJA

Punkty kotwiczenia, nazywane również punktami asekuracyjnymi, słupkami asekuracyjnymi lub punktami kotwienia są integralnym elementem systemu stałej asekuracji. Przeznaczone są one do stałego montażu do struktury nośnej np. dachu lub elewacji. Poszczególne elementy systemu asekuracyjnego służą do tego, aby pracownik: alpinista lub serwisant, przypiął się do punktu kotwiczenia i w ten sposób zredukował znacznie ryzyko tragicznego upadku z wysokości.

Dla prawidłowego działania całego systemu asekuracji, który zabezpiecza pracowników pracujących na dachach budynków przed upadkiem, ma znaczenie typ stosowanych punktów asekuracyjnych oraz ich liczba. Ze swojej strony radzimy jej nie ograniczać, ponieważ zdarza się wówczas, że pracownik musi wykonać pracę w przestrzeni niezabezpieczonej. Zbyt mała liczba słupków asekuracyjnych powoduje, że nie możemy wykonać projektu całkowicie bezpiecznej przestrzeni dachowej czy na bocznej elewacji budynku.

RODZAJE PUNKTÓW KOTWICZENIA

W swojej działalności wykorzystujemy różne rodzaje punktów kotwiczenia, ale wszystkie mają za zadanie stworzyć na dachu czy ścianie bocznej budynku jak najszerszą, zieloną strefę bezpieczną. Nie zawsze jest to możliwe, ale namawiamy inwestorów do zwiększenia budżetu przeznaczonego na zaprojektowanie i stworzenie systemu asekuracji, aby pracownicy, którzy mają w przyszłości pracować na wysokości, byli solidnie chronieni przed upadkiem.

Wyróżniamy kilka rodzajów punktów kotwiczenia, jakie możemy zaproponować swoim klientom w celu stworzenia systemu asekuracyjnego.

Pojedyncze punkty kotwiczenia:

z plakietką, przeznaczone do mocowania bezpośrednio do blachy podstawy lub do struktury bocznej; nadają się one do zamocowania do blachodachówki lub do stropu żelbetonowego;z połączeniem chemicznym do betonu, w postaci płyty lub plakietki, którą za pomocą śruby montuje się do konstrukcji nośnej budynku;stosujące połączenie z plakietką, śrubą i blachą podstawy, które znajdują zastosowanie w przypadku montażu do struktury nośnej przez wykonane ocieplenie budynku.

PUNKTY KOTWICZENIA – MONTAŻ

Po zaprojektowaniu systemu asekuracji opierającego się o słupki asekuracyjne nie zaś np. o system linowy, należy zamontować je właściwie w elewacji. To stała asekuracja, czyli montujemy punkty kotwiczenia tylko raz, do struktury nośnej, dlatego są one bardzo stabilnie osadzone i nie ma ryzyka, że zostaną wyrwane z niej.

Punkty kotwienia służą do podpinania się do nich pracujących na dachu, a montuje się je bezpośrednio do: dachu, stropu, żelbetonu, 

W każdym przypadku, bez względu na to, gdzie montujemy punkty asekuracyjne, służą one pracownikom do zabezpieczenia ich pracy na wysokości. Nie można ich obciążać ciężarami i na przykład próbować do nich podpiąć linę z ciężkim towarem. Ich zadanie jest zupełnie inne – chronią pracowników przed dalszym spadkiem z wysokości, jeśli zdarzy się wypadek – poślizgnięcie czy chwila zachwiania, powodujące upadek. Bez asekuracji życie pracownika byłoby poważnie zagrożone.

W systemach asekuracyjnych punkty kotwiczenia mają do spełnienia bardzo ważną funkcję. Powinny zabezpieczać prace wykonywane na wysokości, na rusztowaniach, nad obszarem roboczym, na dachu płaskim, ale również na elewacji bocznej. Wszędzie w takich sytuacjach możemy zaproponować inwestorowi wykonanie systemu zabezpieczającego przed upadkiem z wysokości w postaci punktów kotwiczenia.

ABSORBER SP. Z O.O.

ul. Igora Strawińskiego 17/4

51-129 WROCŁAW

NIP 8992855989

REGON 382300499

KRS 0000765998

 

+48 71 880 86 96

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.