Drabiny są wykorzystywane praktycznie wszędzie ? na budynkach mieszkalnych, usługowych, w fabrykach i magazynach, czy na żurawiach. Drabina z definicji służy do wchodzenia lub schodzenia w pionie, a to zawsze wiąże się z tym że może zaistnieć upadek z wysokości.
Zagrożenia na drabinie
Już upadek z wysokości 2m może grozić śmiercią i trwałym kalectwem. Wystarczy chwila nieuwagi i spadamy. Trzeba się odpowiednio zabezpieczyć odpowiednimi środkami. Oto najbardziej popularne sposoby zabezpieczenia: Kask ochronny – który zapewni ochronę naszej głowie, nawet pozornie lekkie uderzenie głową w twardy materiał może grozić śmiercią. Kask znacząco niweluje szkody zadane nam przed uderzenie w głowę. Już wielokrotnie ratowały. Rękawice antypoślizgowe ? niska temperatura, deszcz, to wszystko sprawia że znacznie zwiększa się ryzyko poślizgnięcia, powinniśmy mieć pewny chwyt, które zapewnić mogą nam rękawice specjalne zrobione do tego by pracować w nich podczas deszczowych dni. Buty antypoślizgowe ? podobnie jak rękawice, pomagają nam zachować stabilność, dzięki odpowiedniemu materiałowi i bieżnikowi zwiększamy naszą stabilność na drabinie czy innych powierzchniach.
Drabina z koszem ochronnym
Cały czas najbardziej popularne rozwiązanie. Człowiek chwyta się szczebli i dokoła siebie ma metalowy kosz który teoretycznie powinien go zabezpieczać. Powoli jednak coraz więcej mówi się o zagrożeniach przy użyciu takiej drabiny. Upadek z 5-metrowej drabiny posiadającej kosz może być bardziej dotkliwe niż brak kosza. Uderzenie podczas spadania w głowę lub inną część ciała o metalową powierzchnie może być bardzo dotkliwy, i w żadnym stopniu nie chodzi przed upadkiem. W niektórych zakładach pracy odchodzi się już od tego rozwiązania na rzecz systemów asekuracyjnych.
Drabina z systemem asekuracji
Drabiny z systemem asekuracyjnym w przeciwieństwie do tych opisanych powyżej zatrzymują upadek. Będąc podpiętym do systemu mamy pewność że w razie upadku system nas zatrzyma ratując życie. Do takiego systemu potrzebne są jeszcze Środki Ochrony Indywidualnej. Szelki z linką doczepiamy do wózka przejezdnego i można bezpiecznie wchodzić na górę. Jednym z minusów takiego zabezpieczenia drabiny jest cena ? jednak nie jest ona wiele wyższa od kosza a system asekuracji wiele lepiej zabezpiecza ludzkie życie, a rzecz ta jest najważniejsza. Wyróżniamy 2 rodzaje systemów asekuracyjnych pionowych: ? System szynowy ? System linowy Systemy zapewniają taką samą skalę bezpieczeństwa. System szynowy może być jednak niekiedy wymagany przez inwestora. Testy wykazują natomiast jasno ? oba systemy spełniają normy Europejskie i zapewniają bezpieczeństwo podczas wschodzie/schodzenia po drabinie.
Nasz wybór – drabina z systemem asekuracji
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi które rozwiązanie jest lepsze. Mając niski budżet i idąc w jak najmniejsze koszty można zdecydować się na kosz ochronny na drabinie ? spełnia on podstawowe wymogi BHP, a drabina z takim koszem jest zgodna z przepisami. Jeśli natomiast możemy sobie pozwolić by zainwestować w bezpieczeństwo znacznie lepszym wyborem będzie system asekuracyjny.