image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml

Balustrady dachowe

Balustrady dachowe ? czym są i do czego służą ?

Balustrady dachowe są to systemy, które stanowią zbiorowe zabezpieczenie przed upadkiem osób wykonujących pracę na wysokości. Zaliczane są do systemów powszechnie stosowanych ze względu na wygodę podczas wykonywania różnego rodzaju prac budowlanych, konserwatorskich jak i również serwisowych czy montażowych urządzeń znajdujących się na powierzchniach niebezpiecznych, np. dachach, a w szczególności urządzeń znajdujących się w pobliżu krawędzi takiego dachu. Balustrady dachowe idealnie sprawdzają się podczas tego typu prac ze względu na brak potrzeby stosowania środków ochrony indywidualnej. Oczywiście wraz z nimi można stosować środki ochrony indywidualnej jeśli jest to konieczne. Dzięki balustradą, na powierzchni dachu tworzą się tzw. strefy bezpieczne, w obrębie których nie występuje zagrożenie upadkiem z wysokości osób tam przebywających. Balustrady dachowe odpowiednio zaprojektowane oraz wykonane spełniają wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odpowiednie normy, a co za tym idzie w maksymalny sposób zabezpieczają osoby pracujące na wysokości przed niepożądanych uszczerbkiem na zdrowiu czy śmiercią.

Czym się charakteryzują balustrady dachowe ?

Systemy ochrony przed upadkiem z wysokości w postaci balustrad dachowych są skutecznym środkiem zbiorowej ochrony pracowników, a jedną z wielu zalet jest ich prosty, szybki montaż. Swoje zastosowanie znajdują na większości dachów, chyba że nie ma możliwości ich instalacji na konkretnej powierzchni. Montaż tych systemów nie narusza poszycia dachowego co również jest dużym plusem w porównaniu do innych systemów chroniących przed upadkiem. Podstawowe balustrady dachowe posiadają wysokość 1,1 m, a w połowie ich wysokości umieszczona jest poprzeczka uniemożliwiająca wypadnięcie pracownika. Na ramionach balustrady mocowane są obciążniki, dzięki których zachowana jest stabilność oraz występuje odpowiednie rozłożenie działających na nią sił. Ich konstrukcja jest stosunkowo lekka oraz wykonana w odpowiednio przemyślany sposób dzięki czemu montaż balustrad nie narusza poszycia dachowego. Montować je można zarówno na dachach pokrytych membraną jak i również dachach betonowych, asfaltowych itp.
 

Dlaczego warto wybrać ten system?

Jak już wyżej wspomniano balustrady służą do ochrony zbiorowej, a więc nie trzeba każdego z pracowników wyposażać w środki ochrony indywidualnej. Jest to ogromnym plusem ze względu na możliwość wykonywania prac przez wielu pracowników jednocześnie. Balustrady dachowe zyskują popularność na całym świecie ze względu na sposób oraz koszt ich montażu. Koszt wykonania takiego systemu na dachu jest oczywiście uzależniony od jego wielkości, różnorodności, natomiast jest on stosunkowo niski. Zyskuje również pod względem elastyczności, ponieważ można go dostosowywać do różnych warunków oraz podczas montażu nie ma potrzeby spawania, nitowania czy gwintowania co w dużej mierze ma również wpływ na koszty. Balustrady dachowe są wygodnym rozwiązaniem, ponieważ wykonanie ich jest tak naprawdę jednorazową inwestycją, po której można dodawać do nich elementy jak i je demontować. Dzięki czemu można zmienić ich bieg czy położenie w sposób dopasowany do indywidualnych potrzeb. Balustrady dachowe są idealnym rozwiązaniem dla pracodawców, którzy muszą zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom. Jak wiadomo istnieją inne formy zabezpieczenia przed upadkiem, natomiast jeżeli istnieje możliwość wykonania barierek to powinno się w nie zainwestować. Pracodawca zapewniający środki ochrony indywidualnej oczywiście spełnia stawiane mu wymogi, natomiast nie ma wpływu na to czy pracownik się do nich zastosuje. Jeśli pracodawca zdecyduje się na środki ochrony zbiorowej w postaci balustrad to ma wtedy 100 % pewność, że jego pracownik będzie maksymalnie zabezpieczony przed upadkiem z wysokości.