Szkolenia kluczem do bezpieczeństwa
Kilka razy w ciągu roku, w różnych częściach Polski są organizowane wydarzenia mające uświadamiać o bezpieczeństwie w pracy na wysokości. Pracownicy narażeni na upadek są szkoleni jakie działania stosować i zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości by zminimalizować ryzyko wypadku. Firmy z różnych branż posiadają takie ryzyko: firmy budowlane, produkcyjne, magazyny, elektrownie. Coraz więcej pracodawców jest świadoma zagrożeń jakie niesie praca na wysokości. Bezpieczeństwo w pracy jest niezwykle ważne, chodzi tutaj też o koszty pracodawcy (wypadki przy pracy mogą być bardzo kosztowne), ale przede wszystkim o ludzkie życie i zdrowie.
W tym miejscu skupimy się głównie na pracy przy której grozi upadek z wysokości. Jest to główna przyczyna wypadków przy pracy. Wiedza i wyszkolenie jest podstawą do bezpieczeństwa, dlatego skupimy się tu na poradach i wskazywaniu potencjalnych zagrożeń.
Poświęcić trochę czasu na rozmowę o bezpieczeństwie i zagrożeniach powodujących upadek z wysokości
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, dobrą praktyką jest zorganizowanie całodniowego szkolenia. Takie szkolenie na temat zagrożeń przy pracy na wysokości, systemu asekuracyjnego oraz norm bezpieczeństwa daje nam narzędzie do minimalizowania wypadków. Pracownicy dostają wskazówki i wiedzę. Przerwa w pracy podkreśla wagę szkolenia i zwraca uwagę na znaczenie bezpieczeństwa.
Organizując szkolenie chcemy by było jak najbardziej efektywne tj. zapadało w pamięć i dawało realną, praktyczną wiedzę do wykorzystania. Oto krótkie wskazówki które pomogą wszystkim ochronić się przed upadkiem.
1. Wybierz konkretny temat
Chodzi tu o to by nie rozwadniać materiału. Zbyt rozległa wiedza może nie dać żadnych efektów. Powinniśmy tu się skupić na np. stałych systemach asekuracji na dachach, ŚOI ? Środkach Ochrony Indywidualnej lub zachowania norm bezpieczeństwa przy pracy na wysokości. Trzeba wybrać temat który w aktualnym momencie jest najważniejszy z punktu widzenia firmy.
2. Wybierz datę i promuj szkolenie
Im szybciej tym lepiej. Pracownicy znając termin szkolenia będą mogli się nastawić psychicznie. Co jakiś czas przypominaj im o tym wydarzeniu i podkreślaj że jak ważne jest. Upewnij się że rozumieją ich wagę i wkład w bezpieczeństwo przy pracy na dachu. Powiedz wcześniej by się zastanowili np. nad przyczynami upadku z wysokości. To pomoże im się bardziej zaangażować.
3. Zdjęcia i obrazy
Podczas szkolenia używaj narzędzi wizualnych. Takie narzędzie pobudzają wyobraźnie i zwiększają uwagę ? co za tym idzie przyswajanie wiedzy. Zwróć uwagę by każde zdjęcie coś wnosiło, nie może ich być też za dużo by nie zrobił się bałagan.
Niech będą zdjęcia np. niebezpiecznych miejsc, systemów asekuracyjnych czy ŚOI.
4. Zacznij od fundamentów
Najbardziej odpowiednią rzeczą na której powinniśmy bazować jeśli chodzi o szkolenie są podstawowe zasady i normy bezpieczeństwa. Pracownicy mogli mieć już wielokrotnie wpajane jak ważne jest przestrzeganie tych norm i procedur. Jeśli mimo tego wciąż dochodzi do wypadków trzeba jeszcze bardziej naciskać na przestrzeganie zasad i wdrożyć w użytkowanie systemy asekuracyjne. Zapoznać jeszcze raz wszystkich z zasadami i istniejącymi sposobami zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości.
5. Pokazuj w praktyce
Przejdź się z pracownikami po miejscu pracy. Pokaż im w którym miejscu upadek z wysokości jest dużym zagrożeniem. Niech pracownicy na żywo zobaczą jak ważne są systemy asekuracyjne. Pokazać im jak proste jest użytkowanie stałych systemów asekuracyjnych i ŚOI. W tych newralgicznych miejscach omówić z nimi zasady postępowania i bezpieczeństwa. Można również ich wciągnąć do dyskusji, np. dopytać się gdzie według nich są takie niebezpieczne miejsca w których może wystąpić upadek z wysokości.
6. Proaktywność
Jednostronne zaangażowanie to niska przyswajalność wiedzy. Należy się skupić na tym żeby sprawić by ludzie aktywnie brali udział w szkoleniu. Można wykonać ćwiczenia używania ŚOI w praktyce.
7. Omówić wypadki w miejscu pracy
Powinno się dyskutować na temat wypadków które miały miejsce w zakładzie pracy. Omówić ich przyczyny i porozmawiać o pomysłach które by sprawiły że te wypadki nie będą już miały miejsca. Działając w ten sposób dajesz pracownikom informacje o zagrożeniach i zwracasz uwagę na potrzebę korzystania z zabezpieczeń takich jak np. dachowe systemy asekuracji. Oprócz tego pracownicy sami poczują się zaangażowani w przestrzeganie norm bezpieczeństwa i zgłaszania ewentualnych problemów.
8. Badać pomysły pracowników
Jeśli pracownicy będą zgłaszać problemy/pomysły dotyczące bezpieczeństwa należy ich nie ignorować. Każdy pomysł powinien być zbadany i zweryfikowany. Pracownik powinien też dostać informację zwrotną. Z takiego funkcjonowania mogą zrodzić się ciekawe i efektywne pomysły zwiększające bezpieczeństwo w miejscu pracy. Oprócz tego pracownicy poczują się docenieni i bardziej przywiązani do firmy.