Trauma wiszenia
Upadek z wysokości niesie ze sobą wiele zagrożeń oraz następstw wynikających z zaistniałego incydentu. Wzrost świadomości w zakresie bezpieczeństwa wykonywania prac wysokościowych przyczynia się do popularyzacji systemów asekuracji jak i środków ochrony indywidualnej. Osoba która prawidłowo korzysta z systemu jest zabezpieczona, szelki założone, dopięcie do systemu asekuracyjnego zgodnego z normami, można pracować. W tym przypadku gdy nastąpi potknięcie i upadek z dachu system zatrzymuje pracownika i nie dochodzi do zderzenia z ziemią. Jednak w tym momencie człowiek wisi, nie ma możliwości powrotu na górę, a nie zejścia na dół. Musi czekać aż ktoś przyjdzie mu z pomocą. Wydaje się że może wisieć godzinami i w końcu ktoś go uratuje. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawię że na tym etapie mamy kolejne zagrożenie ? tzw. Szok Wiszenia.
Gdy człowiek zawiśnie na szelkach bezpieczeństwa jego nogi nie mają podpory, szelki wpinają się w tętnice udowe. Jest to stan nienaturalny dla naszego organizmu, a w związku z tym nie jesteśmy do tego przystosowani, naszą naturalną pozycją jest pozycja stojąca. Krew nie może swobodnie krążyć i dojść do kończyć dolnych ? w związku z tym mięśnie zaczynają się kurczyć a nogi drętwieją.
Objawy szoku wiszenia pojawiają się dość szybko, już po kilku minutach drętwieją nam nogi, natomiast po około 15-20 kolejnych minutach wiszenia objawy stają się poważniejsze ? zawroty głowy, zaburzenie widzenia, nadmierna potliwość oraz duszność. Następnie człowiek traci przytomność, po pewnym czasie może dojść do śmierci z powodu niedotlenienia mózgu.
Oczywiście są odpowiednie sposoby na przeciwdziałanie takim wypadkom opisanym powyżej ? są to odpowiedni sprzęt i wyszkolenie. Odpowiednie szelki do pracy na wysokości powinny być wyposażone w specjalnie podparcie dla nóg – taśmy, dzięki temu podczas wiszenia będzie mógł na podparciu oprzeć nogi. W ten sposób szelki nie będą tamować krwi a osoba będzie mogła symulować stanie. Krążenie krwi zostanie zachowane. Taśmy powinny być umocowane na bokach szelek bezpieczeństwa na specjalnie przeznaczonych do tego uchwytach. Najczęściej znajdują się one w okolicach pasa. Są one tam zwinięte, gdy pracownik spadnie może rozwinąć taśmy, spiąć je ze sobą i po odpowiednim wyregulowaniu długości stanąć na niej przywracając prawidłowe krążenie krwi. W tej pozycji może czekać na ratunek. Pokazuje to jak ważne są odpowiednie szelki do pracy na wysokości oraz wyszkolenie. Wiele osób używając takich szelek nie zdaje sobie sprawy z istnienia tych taśm i z konsekwencji jakie może nieść za sobą wiszenie w powietrzu bez użycia tego ?zestawu ratunkowego?.
Gdy pracownik zostanie sprowadzony na ziemię i jest nieprzytomny, należy jak najszybciej udzielić mój pierwszej pomocy. Na początek układamy go w pozycji bocznej jak mówi podstawa pierwszej pomocy. Jeśli osoba przestaje oddychać i serce musimy przejść do reanimacji. Oczywiście na początku najpierw dzwonimy po pomoc służb medycznych, następnie tradycyjna reanimacja krążeniowo-oddechowa. W kolejnym etapie jeśli reanimacja nie daje efektów warto użyć defibrylatora jeśli jest w pobliżu. Dalej pomóż już może tylko specjalna służba medyczna.
Jeśli pracownik nie stracił przytomności lub stracił i ją odzyskał lecz wisiał co najmniej 20 minut i tak należy wezwać pomoc medyczną. Po powrotu na ziemię powinna ta osoba przebywać w pozycji siedzącej (nie powinna stać i leżeć) aż do przyjazdu pomocy.
Podsumowując, upadek z wysokości będąc w szelkach i podpiętym do systemu nie wystarczy. Należy pamiętać by mieć odpowiedne szelki, zaopatrzone w taśmy ratunkowe oraz odpowiednie wyszkolenie i wiedzę o tym co robić w takich wypadkach. Nie tylko sam pracownik wysokościowy ale i jego otoczenie powinno być przeszkolone.