image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml

Punkt kotwiczenia mocowany do attyki

System asekuracyjny mocowany do attyki

Systemy asekuracyjne najczęściej kojarzą się z systemem mocowanym do dachu. Często to wymaga mocowania się do blachy lub żelbetu przez ocieplenie. W związku w tym trzeba przedziurawić warstwę izolacji w celu zakotwienia się. Mimo że w bardzo łatwy i szybki sposób można takie słupki uszczelnić zdarza się że nie ma na to zgody inwestora lub Generalnego Wykonawcy. W takim przypadku montaż bezpośrednio do połaci dachowej nie wchodzi w grę. Co zrobić w takiej sytuacji gdy nie możemy mocować się do dachu a potrzebny jest system asekuracyjny? ? na ratunek przychodzi nam attyka i system asekuracyjny mocowany do attyki. Attyka mogą zwiększyć poziom bezpieczeństwa, lecz jeśli nie są na tyle wysokie by uniemożliwić upadek wskazane jest posiadanie również systemów asekuracyjnych.

Nierzadko spotyka się attyki o wysokości poniżej metra, nie dość że nie zabezpieczają użytkownika to jeszcze sprawiają złudne poczucie bezpieczeństwa. W tym miejscu jednak pojawia się możliwość instalacji systemów asekuracyjnych. Gdy nie możemy się mocować bezpośrednio do dachu, a znajduje się tam nawet niewielka attyka mamy możliwość montażu naszych asekuracji. Nasze systemy linowe, jak i punktów kotwiczących jesteśmy w stanie zamontować niemal na każdej attyce. Dzięki temu nie ma potrzeby dziurawienia poszycia dachowego. Innym częstym powodem potrzeby mocowania do attyki jest duża ilość instalacji dachowych, wentylacje, świetliki, fotowoltaika zajmuje miejsce na dachu, przez co brak miejsca na przeprowadzenie systemu linowego, w takim przypadku najlepszym wyjściem będzie poprowadzenie takiego systemu na attyce.

Attyki możemy podzielić na następujące:

  • Pełne
  • Ażurowe
  • Uskokowe/schodkowe
  • Grzebieniowe

Attyki również budowane są z różnych materiałów, do najczęściej używanych należy:

  • Cegła pełna ceramiczna
  • Silikaty
  • Bloczki betonowe
  • Beton wylany w deskowaniu

Każdy z tych materiałów wymaga innego sposobu montażu. Oprócz materiału kotwienia ważne są też materiały izolacji. By uniknąć zawilgocenia budynku i uszkodzeń na skutek mrozów zwykle stosuje się jakieś warstwy ocieplenia/izolacji. Najczęściej używa się do tego styropianu, wełny mineralnej, płyty warstwowej, membrany i papy zgrzewalnej. Każda z tych warstw umożliwia montaż naszych systemów asekuracyjnych mocowanych do attyki.

Rodzaje systemów które można mocować na attyce:

  • System punktów kotwiczących AS-FLAT
  • System linowy nieprzejezdny AS-LINEX
  • System linowy przejezdny AS-LINEPRO
  • Systemy szynowe AS-RAIL

Pojedyncze punkty kotwiczące bardzo dobrze sprawdzają się w miejscach przerywanych przez różne murki dachowe i instalacje . W takim przypadku system linowy traci swoją podstawową przewagę nad systemem punktowym ? brak potrzeby częstego przepinania. System liniowy na attyce możemy z kolei poprowadzić w sposób bezkolizyjny ? z boku attyki lub na górze, w zależności od potrzeb. System taki daje nam możliwość przejścia wzdłuż całego systemu bez potrzeby przepinania się. System asekuracyjny mocowany do attyki często jest uzupełnieniem standardowego systemu dachowego. Popularne stało się również tworzenie systemów mieszanych linowo-punktowych. Pojedyncze punkty kotwiące są bardzo dobrym uzupełnieniem linowego systemu na attyce.

 Podsumowując, dobrze pamiętać że systemy asekuracyjne można montować nie tylko na połaci dachowej, ale również do attyki, a nawet innych elementów np. do wentylatorów. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej zaplanować bezpieczeństwo przyszłych prac na dachu.