image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml

System asekuracyjny zabezpieczający prace na wysokości – montaż

Różnorodność systemów asekuracyjnych

Praca na górze jest bardziej niebezpieczna niż na ziemi. Mamy tu dodatkowe ryzyko ? upadek z wysokości.  Podczas pracy na dachu mamy sporo zagrożeń. Pracownik zajmujący się pracami instalatorskimi lub np. odśnieżaniem śniegu może po prostu się poślizgnąć i upaść z wysokości. W takim przypadku niezbędne wydają się odpowiednie środki zabezpieczające zdrowie i życie pracowników. Nie każde rozwiązanie pasuje do każdej sytuacji. Należy dopasować system ochrony przed upadkiem do panujących potrzeb i warunków.

Podstawowymi czynnikami które bierzemy pod uwagę są takie czynniki jak np. ilość użytkowników, częstotliwość pracy w danym miejscu czy też materiał do którego można się przymocować.  Niektóre powierzchnie są trudniejsze, przez co system asekuracyjny musi być w różny sposób mocowany. Mamy dachy z blachy trapezowej, powierzchnie żelbetonowe, płyty panwiowe czy też dachy drewniane. Często też trzeba mocować się przez ocieplenie. Do każdej powierzchni mamy opracowany specjalne metody pozwalające na efektywny montaż. Każdy sposób mocowania testujemy we własnym laboratorium by były zgodne z normą EN 795.

Mocowanie przez ocieplenie

Zdarza się nierzadko że otrzymujemy zapytania w sprawie mocowania przed ociepleniem, np. do dachu z blachy trapezowej. Jak najbardziej możemy się zamocować do blachy trapezowej, jednak zawsze próbujemy uświadamiać klienta o zgodności systemów z normą Europejską. Norma jasno mówi że podstawa słupka powinna znajdować się nad ociepleniem. W przypadku montażu systemu asekuracyjnego do blachy trapezowej system jest zgodny z normą, w danym momencie. Jednak po nałożeniu warstwy ocieplenia na podstawę słupka norma przestaje być przestrzegana.

Powierzchnie mocowań systemu asekuracyjnego

Mocujemy się do wielu rodzajów powierzchni. Najczęściej jest to żelbet i blacha trapezowa ? bezpośrednio i przez ocieplenie. Często zdarzają się płyty panwiowe czy też kanałowe. Konstrukcja stalowa i drewniana również nie jest nam obca. Każda powierzchnia jest inna, do każdej wymagane inne mocowanie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu naszych pracowników nasze rozwiązania są najbardziej innowacyjne na rynku. Zapewniamy najwyższą jakość przy najniższej cenie.

Systemy punktów kotwiczących a systemy linowe

System asekuracyjny poziomy ? wyróżniamy dwa główne rodzaje. System punktów kotwiczących, oraz system linowy. W systemie punktów kotwiczących użytkownik przypina się linką do słupka, chodząc wokół niego jest bezpieczny, jednak musi się przepinać ze słupka na słupek. Jest to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie. W systemie linowym użytkownik może swobodnie się poruszać wzdłuż liny za pomocą wózka. Istnieją systemy linowe przejezdne i nieprzejezdne. W nieprzejezdnych poruszamy się wzdłuż liny i gdy dochodzimy do słupka musimy się tylko przepiąć przez słupek. W systemie przejezdnym natomiast wózek przejeżdża przez wszystkie słupki i bez przeszkód użytkownik może pracować bez skupiania się na obsłudze systemu asekuracji.

Montaż przy każdym systemie będzie inny, różnice będą polegać na odległości rozstawienia słupków i ich umiejscowieniu względem krawędzi. Przy systemie linowym pojawia się jeszcze sprawa naciągnięcia liny. Lina powinna być naciągnięta, nie może dotykać powierzchni dachu.

Zatem jeśli potrzebujemy system asekuracyjny a kierujemy się ceną ? najlepszy będzie system punktowy. Jeśli ma to być system najwygodniejszy dla użytkownika ? system linowy przejezdny, jeśli musi być linowy ale cena również jest ważna system linowy nieprzejezdny.