image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml

System dostępu do elewacji bocznej

Wysokie budynki – wieżowce, drapacze chmur, często mają liczne powierzchnie przeszklone i to na najwyższych kondygnacjach. Utrzymanie ich w czystości to trudne zadanie, którego podejmują się wyspecjalizowani alpiniści. Również serwisanci mogą mieć powód do tego, aby uzyskać dostęp do elewacji bocznej budynku. Z naszej strony projektujemy, produkujemy i montujemy kompleksowe systemy dostępu do elewacji bocznej, tzw. systemy mycia fasad, które zabezpieczają pracowników przed ryzykiem upadku z wysokości. Na czym opierają się takie systemy?

Czym jest system dostępu do elewacji bocznej?

Systemy asekuracji, czyli narzędzia, jakie wykorzystujemy do tego, aby chronić różne osoby przed groźnymi w skutkach upadkami z wysokości, mogą mieć odmienny charakter i miejsce zastosowania. Jednym z nich jest system dostępu do elewacji bocznej, który służy do mycia fasad i stanowi element stały asekuracji.

Stały system asekuracyjny zabezpiecza pracowników podczas pracy przy elewacji bocznej budynku. Serwisanci i alpiniści wykorzystują go do serwisowania rynien, do mycia bocznej elewacji i różnych prac na tej elewacji. System ten zapewnia pełny, bezpieczny dostęp do budynku. Serwisant nie musi samodzielnie rozstawiać rusztowań i stosować indywidualnych środków ochrony. System dostępu do elewacji bocznej od samego dachu zapewnia bezpieczeństwo osobom, które muszą wykonać w takim miejscu pewne prace serwisowe, czyszczące i przeglądy orynnowania czy innych elementów.

RODZAJE SYSTEMÓW CHRONIĄCYCH PRZED
UPADKIEM PRZY PRACY NA ELEWACJACH BOCZNYCH

Dwa rodzaje systemu dostępu do elewacji bocznej:

  • Żurawik wysięgnikowy – konstrukcja stała, montowana do attyki lub stropu budynku. To żurawik wystający poza obręb budynku, do którego podpina się linami asekuracyjnymi do niego i opuszcza w dół o kilka metrów, aby uzyskać dostęp do bocznej elewacji. Żurawik jest ruchomy o 180 stopni, a alpinista ma dostęp po 2 metry w bok do elewacji. To system prosty, bezpieczny, łatwy w użytkowaniu i optymalizujący pracę. Nie wymaga częstych przepięć, bo zasięg żurawika daje możliwości pokrycia dużej szerokości dachu. Koszty tego systemu są wyższe niż w innych przypadkach, ale ma wiele atutów. Wśród nich wymienia się fakt, że wszelkie gniazda żurawikowe mocuje się na całej szerokości krawędzi budynku. Stosuje się przy tym najczęściej dwa żurawiki, które wyjmuje się wtedy, gdy jest taka potrzeba, a po zakończeniu pracy są one chowane. Gniazda wtykowe zaś mocuje się na stałe.
  • System słupków alpinistycznych – to słupki mocowane na stałe do stropu budynku. Wymagają one stałości, czyli nie może być żadnych odchyleń, jeśli chodzi o konstrukcję nośną. Alpinista przypina się do słupków alpinistycznych i opuszcza się na linie do elewacji bocznej. Na słupki działają stałe siły, liczone na poziomie 30 kN. System jest ograniczony tym, że wymaga większej liczby słupków na krawędzi dachu – są one jednak tańsze w produkcji i montażu.

W obu przypadkach można zabezpieczyć pracę pracownika na elewacji bocznej, ale lepszym, choć droższym systemem jest ten wykorzystujący ruchome żurawiki. Dają one swobodę pracy na elewacji, przy przemieszczaniu się w bok serwisanta czy alpinisty, bez konieczności powrotu na dach i ponownego przypinania się, jak ma to miejsce w przypadku słupków asekuracyjnych. One również pozwolą na zmaksymalizowanie bezpieczeństwa prac na elewacji bocznej, ale są trudniejsze w użytkowaniu. Ze swojej strony zapewniamy klientom taki system asekuracji na elewacjach bocznych, który będzie odpowiadał wymaganiom technicznym budynku oraz budżetowi, jaki został przeznaczony na takie prace przez inwestora.