image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml

Wybór systemu asekuracyjnego

Istnieje wiele sposobów zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości. Każdy dach, lub inna wysokość ma swoją specyfikę. Możemy mieć dach płaski pokryty blachą trapezową, dach skośny z krokwią i pełnym deskowaniem, zbiorniki zbożowe itp. Oprócz różnic, w materiale wykonania dachu różni się też przeznaczenie danego miejsca i częstość użytkowania ? inne zabezpieczenie wybierzemy dla miejsca dachu na który wchodzi się raz do roku, inne dla miejsca gdzie co tydzień wchodzą ludzie.

Należy też pamiętać że do każdego systemu asekuracji należy użyć odpowiedniego zestawu (ŚOI) ? Środków Ochrony Indywidualnej

Systemy asekuracyjny uniemożliwiające upadek

Są to wszelkie systemy które blokują nam dostęp do krawędzi uniemożliwiając upadek. Zwykle są to jednocześnie systemy ochrony zbiorowej ? oznacza to że w danym miejscu może pracować o wiele większa ilość osób niż przy ochronie indywidualnej. Najbardziej popularnym i uniwersalnym z takich systemów jest system barierek. Posiadamy balustrady dachowe mocowane, jak i wolnostojące. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu możemy z danego obszaru zrobić strefę bezpieczną, a osoby pracujące w nim nie muszą posiadać Środków Ochrony Indywidualnej.

Cechy:

  • Nie ma ryzyka upadku
  • Tworzymy strefę bezpieczną
  • Osoby pracujące w zabezpieczonych miejscach nie muszą być przeszkolone i nie muszą posiadać ŚOI
  • Praca na dachu przy zabezpieczeniu barierkami nie jest uznawana jako praca na wysokości(nie wymagane badanie lekarskie do pracy powyżej 2m).

Zdarza się że klient potrzebuje zmieniać pozycję i obszar zabezpieczenia, wtedy polecamy barierki wolnostojące ? dają one możliwość prostego przestawienia systemu i zmiany chronionego obszaru.

Innym systemem uniemożliwiającym upadek siatki bezpieczeństwa. Mogą być zamocowane w miejscach w których barierki nie miałyby zastosowania. Są bardzo często też systemem tymczasowym, stosowanym na czas trwania budowy. Łatwe i szybkie w montażu i demontażu, pełnią też często funkcję systemu wyłapującego spadające rzeczy z miejsca budowy.

Systemy asekuracyjny powstrzymujący upadek

Z reguły są to systemy asekuracji. System pozwala na upadek, jednak zatrzymuje człowieka zanim uderzy w ziemię, ratując jego zdrowie i życie. Systemy te stosuje się wszędzie gdzie nie ma możliwości zastosowania barierek, lub w przypadku gdy są bardziej praktyczne (np. na dachach gdzie system ma służyć głównie do odśnieżania ? asekuracje są bardziej cenione przez alpinistów odśnieżających dach).

Systemy asekuracyjne możemy używać praktycznie wszędzie, zakres możliwości jest naprawdę szeroki ? od pojedynczych słupków kotwiczących, przez systemy linowe poziome(np. na dachu), pionowe(np. drabina) po podwieszane. Częste jest również stosowanie systemów asekuracji jako systemów ograniczający zakres poruszania. Jeśli słupki zostały umieszczone w odpowiedniej odległości od krawędzi można użyć liny z taką długością, która uniemożliwi wejście w zasięg strefy narażonej na upadek(2m od krawędzi).

Zalety:

  • Ekonomiczne rozwiązanie
  • Zapewnia bezpieczeństwo
  • Szerokie zastosowanie
  • Wymagane są Środki Ochrony Indywidualnej (ŚOI)