image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml

Zabezpieczenia przed upadkiem na budowie

Zabezpieczenia przed upadkiem na budowie

Obecnie w Polsce pracuje około 1,2 mln pracowników budowlanych. Większość z nich wykonuje prace przy wznoszeniu budynków. Budowa charakteryzuje się tym że zaczynamy od fundamentów i pracujemy coraz wyżej tworząc kolejne segmenty budynku. Budując pierwsze piętro już nasi pracownicy narażeni są na upadek z wysokości. W każdym tygodniu naszej działalności zgłaszają się do nas firmy budowlane potrzebujące informacji jak prawidłowo zabezpieczyć swoich pracowników. Nie jest to zadanie łatwe. Każda budowa jest inna, ma swoje cechy indywidualne i charakterystyczną specyfikę w zależności od miejsca budowy i wznoszonej konstrukcji. Inaczej bowiem będzie się zabezpieczać robotników składających konstrukcję stalową pod halę magazynową, a innych typów zabezpieczeń będą potrzebować osoby pracujące przy pracach szalunkowych podczas wznoszenia budynku mieszkalnego. Poniżej zaprezentujemy te najbardziej popularne rozwiązania zabezpieczeń przed upadkiem na budowie.

Zabezpieczenia przed upadkiem firmy Absorber

Absorber AS-SAFE

System asekuracyjny AS-SAFE to system asekuracyjny najczęściej używany podczas prac szalunkowych. Zabezpieczenie to może być używane wielokrotnie na różnych budowach. Plastikowe kasetki wkładamy do betonu. Gdy beton zastygnie mocujemy słupki, pomiędzy słupkami instalujemy specjalną taśmę kotwiczącą i mamy system asekuracyjny  którego mogą korzystać pracownicy. Wysokość słupka wynosi 2m – to sprawia że system jest powyżej poziomu roboczego. W ten sposób znacznie się polepszy sytuacja użytkownika urządzenia w razie upadku. Słupki stalowe mogą być również stosowane jako urządzenie kotwiczące EN-795:12 typu A, szczególnie podczas montażu systemu w celu zabezpieczeń montażystów. Po zakończeniu prac w danym miejscu wyciąga się słupek z kasetki, kasetkę zalewa betonem i można użyć systemów w innym, potrzebnym aktualnie miejscu. Do użytkowania systemu niezbędne są szelki z liną roboczą. Zaleca się też używanie urządzenia samohamownego.

Absorber AS-CLAMP

Jest to system asekuracyjny tymczasowy do którego jednocześnie mogą być podpięte nawet 3 osoby. System składa się z taśmy roboczej, podkładek z zabezpieczeniami naroży konstrukcji i klamrami zaczepowymi oraz torby transportowej. Wystarczy zamocować system wokół kolumny lub innego miejsca nadającego się do montażu i można już się przypinać. Istnieje możliwość wpięcia się bezpośrednio do klamr zaczepowych lub rozwieszenie systemów pomiędzy dwie konstrukcje i mocowanie się do liny kotwiczącej przy połączeniu dwóch zestawów. Zabezpieczenie to daje nam możliwość swobodnej, bezpiecznej pracy na wysokości. Jednocześnie bardzo szybko można zamocować i złożyć zestaw który jest łatwy w transporcie. Jest to rozwiązanie idealne w przypadku gdy nie chcemy się wwiercać w beton by zamocować stały punkt asekuracyjny i potrzebujemy taniego oraz szybkiego rozwiązania.

Środku ochrony indywidualnej

Szkolenia i sprzęt ochrony indywidualnej

Oczywiście oprócz całej gamy systemów zabezpieczających najważniejszą rzeczą jest odpowiednie wyszkolenie. Dodatkowe szkolenia z wykonywania bezpiecznej pracy na wysokości są niezbędne wykonywania takiej pracy. Odpowiednio wyszkolona osoba wie jak prawidłowo używać systemów zabezpieczających i szelek, zna zasady pracy na wysokości, oraz potrafi zachować się w niebezpiecznych sytuacjach. Systemy i wszelkie zabezpieczenia nie gwarantują bezpieczeństwa jeśli osoba z nich korzystająca nie wie jak to robić prawidłowo. Dodatkowo trzeba pamiętać o takich podstawowych rzeczach jak buty z podnoskiem, odpowiednie szelki z liną roboczą i kask roboczy.

Pozostałe

Oprócz powyżej wymienionych systemów jest wiele innych. Są to mobilne masy kotwiczące AS-FLAT-M. Taką masę kotwiczącą można transportować z miejsca na miejsce, dzięki sporej wadze jest on wstanie zabezpieczyć człowieka przed upadkiem. Często używane są też siatki bezpieczeństwa – odpowiednio rozłożone mogą chronić nie tylko ludzi przed upadkiem ale również zatrzymają upadek spadających przedmiotów z góry które stanowią spore niebezpieczeństwo.