image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml

Zabezpieczenie przed upadkiem na dach skośny

Asekuracja na dachu skośnym

Dach skośny, inaczej zwany dachem spadzistym to dach o nachyleniu większym niż 15 stopni.

Takie dachy trudniej zabezpieczyć przed upadkiem z wysokości niż dachy płaskie. W związku z tym zabezpieczenia na nim są o wiele bardziej skomplikowane ? sama konstrukcja zabezpieczeń jak i ich montaż wymaga o wiele większego nakładu pracy i energii. Na takich dachach obowiązują inne standardy zabezpieczenia.

  1. Podstawa asekuracji

Pracownik jest przymocowany do liny roboczej, ta z kolei do punktu kotwiczenia. Zanim wejdzie na dach musi podłączyć zaczep linowy do szelek bezpieczeństwa które nosi zabezpieczając go przed upadkiem.

  1. Lina rzucająca

Linę tę można zastosować do przeciągnięcia liny nad dachem skośnym. Lina biegnie z końca jednego dachu, przez środek do drugiego końca dachu. Wtedy trzeba znaleźć bezpieczny, mocny obiekt który może służyć jako tymczasowy punkt zaczepowy. Może to być np. drzewo lub konstrukcja stalowa. Kotwiczymy się do tego obiektu,  na drugim końcu doczepiamy ciężar by lina była napięta. Dzięki temu zapewniamy prawidłowe działania zaczepu liny i umożliwia prawidłowe działanie systemu.

Lina do rzucania jest mocna, lekka i posiada przymocowaną, specjalną torbę przeznaczoną do rzucania. Krótka instrukcja używania systemu:

  1. Rozwijamy linę do rzucania z torbą, łączymy ją z liną asekuracyjną, rzucamy torbę na dach skośny tak by przerzucić ją całkowicie przez ten dach.
  2. Przechodzimy na drugą stronę w miejsce gdzie upadła torba. Przeciągamy linę do rzucania aż będziemy mieli w ręką linę asekuracyjną.
  3. Odłączamy linę do rzucania od liny asekuracyjnej ? teraz potrzebna nam będzie już tylko lina do asekuracji.
  4. Wiążemy regulowane taśmy wokół drzewa lub innego, pewnego obiektu. Będzie to tymczasowy punkt kotwiczenia
  5. Przechodzimy na drugą stronę budynku, mocujemy do liny ciężar ? gwarantuje nam to napięcie liny i prawidłowe działanie systemu asekuracyjnego.
  6. Mocujemy linę do szelek roboczych (musi to być punkt mocowania przy klatce piersiowej).
  7. Jesteśmy gotowi do pracy.

Punkt zaczepowy liny działa na zasadzie pasów w samochodzie ? przesuwa się wraz z Tobą, ale gdy wykonasz gwałtowny ruch zadziałają zaciski i punkt się zatrzyma ? jeśli spadniesz z drabiny system zatrzyma Twój upadek j jesteś zabezpieczony.

Uwagi

Używanie tego systemu asekuracji na dach skośnym ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim musimy mieć dostęp do dachu po obydwu stronach. Oprócz tego musi po jeden stronie istnieć solidny punkt zaczepienia który utrzyma spadającego człowieka. Najczęściej wykorzystywanymi punktami są drzewa. Oprócz tego trzeba potrafić odpowiednio daleko rzucić torbę z liną. Przy naprawdę rozległym i wysokim dachu może to się okazać trudne do wykonania.

W przypadku nie przestrzegania powyższych zasad i ograniczeń ryzykujemy że system będzie niestabilny i nie spełni swojej funkcji. Ryzykujemy wtedy poważne zdrowie swoje lub innych, w zależności kto korzysta z tego systemu.

Należy też pamiętać że pracę należy wykonywać po stronie przeciwnej od położenia tymczasowego punktu kotwiczenia ? jeśli drzewa jest po stronie północnej, my możemy pracować korzystając z systemu tylko po przeciwległej stronie ? w tym przypadku południowej. Jeśli znajdziemy się po stronie punktu kotwiczenia system nie spełni swojego zadania ? tym samym ryzykujemy pracując na wysokości bez zabezpieczenia. Podobnie jest w przypadku jeśli pracujemy na skraju dachu ? przy jego bokach, lina wtedy może zsunąć się z kalenicy na ścianę i system nas nie uratuje.

Podsumowując, system asekuracyjny tymczasowy do pracy na dachu skośnym jest systemem który rozwiązuje wiele problemów gdy nie mamy możliwości podpięcia się do stałego systemu asekuracji. Musimy spełnić kilka czynników i zamontować asekuracje w sposób zgodny z przeznaczeniem tego systemu. Można używać go wielokrotnie w różnych miejscach. System wymaga corocznego przeglądu, tak samo jak przeznaczone do niego szelki. Tylko regularny przegląd i używanie systemu zgodnie z instrukcją zagwarantują nam bezpieczeństwo, a to dla nas jest najważniejsze.